Eğlence Merkezlerinde Güvenlik

SmartGuart Metal Kapı Dedektörü

2017 yılbaşında İstanbul’ da yaşanılan hain terör saldırısı ile eğlence sektörü ve bu sektörün çalışanları büyük ölçüde zarar gördü.

Yaşanılan üzücü olayda, mekanda her ne kadar çok sayıda güvenlik görevlisi ve emniyet mensubu bulunsa da kötü niyetli şahısların faaliyeti maalesef engellenemedi.

Olay mevkiinde gerek donanım gerekse güvenlik cihazlarının az sayıda bulundurulması belki de kötü niyetli kişiler açısından büyük güvenlik açığı yaratmaktaydı.

Giriş çıkışların kontrol edilebilmesi, diğer yandan da hayatın normal akışında ilerlemesi için alınacak önlemler ve neler yapılabileceği konusunda düşünecek olursak çözüm aslında çok kolay..

Nasıl mı?

Artan güvenlik tehditleri sonucunda yetkililerin birçoğu denetimi tam anlamıyla yapmaktan yana.

Bu denetimin sağlanması da x-ray ile çanta ve paket kontrolü yaparak; metal üst arama dedektörleri  ile kişilerin üzerlerinde herhangi bir kesici ya da patlayıcı madde var mı bunun kontrolleri yapılarak mümkün.

Hatta kurulacak kartlı geçiş sistemlerinin turnikeler ile birleştirilip, ziyaretçilerin tümünün giriş çıkışlarda bu sistemden geçmesi de alternatif olarak düşünülebilir.

Kimlik araması, ziyaretçilerin kayıt altına alınması, bilgilerin tek tek elle yazılıp çıkışlarda tekrar aynı bilgilerle teyit edilmesini de engelleyecek olan turnikeli kartlı geçiş sistemi iş yükünün de azalmasına oldukça katkı sağlayabilir.

Eğlence merkezleri dediğimizde sadece akla kafe, bar, çocuklar için oyun parkları gelse de sportif faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz spor kompleksleri, yeme-içme ve alışveriş olanaklarının iç içe yer aldığı büyük avm ler, akvaryumlar, su ve kaydırak parkları, sinemalar, yazın özellikle hafta sonları keyifle zaman geçirilen plajlar da bu cihazların kullanımına uygundur.

X-ray cihazlarında el çantalarımız, bagajlar, metal eşyalar, sıvı, organik-inorganik madde ayrımı bile yapılabilirken; metal kapı dedektörleri ise silah, bıçak, yanıcı patlayıcı tüm maddelerle geçen kişi ile eş zamanlı olarak bize ikaz vermesini sağlar.

Böylelikle hem halkın hem de çalışanların tamamı ile can ve mal güvenliğini kontrol altına almış oluruz. Yan yana kurulabilen ve hayati önem taşıyan bu iki cihazın elektrik kesintilerinde bile dahili batarya ve jeneratörler ile çalıştırılması da mümkündür.

50×30, 60×40 ya da 65×50 tünel boyutlarına sahip x-ray cihazlarının avmler de, spor merkezlerinde, çocuk oyun alanlarında, sinemalarda kullanımı uygundur ve sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmez.

Metale duyarlılığı bölge sayısı arttıkça artan; çift taraflı geçişte kişi sayısını üzerindeki ekrana yansıtan, yabancı madde kişi üzerinde hangi bölgede ise ledli göstergeler ile yetkili kişiye bilgi veren metal kapı dedektörleri de x-ray cihazları ile birlikte çalıştırılabilir.