Metro ve Tramvayda Turnike Geçiş Sistemleri

Raylı Ulaşımda Turnike Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçtiğimiz haftalarda başlayan yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte artan trafik yoğunluğu sebebiyle birçoğumuzun ilk tercihi haline gelen metro ve tramvay hızlı geçiş sistemlerinin rahatlıkla kullanılabildiği alanların başında gelmektedir. Belirli istasyon ve duraklarda kesintisiz ulaşımın mümkün olduğu raylı sistemde kurulan turnike geçiş sistemleri ile birlikte geçişler artık daha hızlı.

Otobüs, vapur, metro ve tramvayda aynı sistemde çalışan İzmirim Kartlar ile geçişler sağlanmaktadır. Halkın daha güvenli ve daha hızlı şekilde bir yerden başka bir yere ulaşması uzun zamandan beri kullanılan “90 dakika” uygulaması ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ nce de destekleniyor. Böylece hem daha ucuz hem daha hesaplı ulaşım İzmir Halkının yüzünü güldürüyor.

İZBAN ve İZMİR METRO tarafından görevlendirilmiş birden fazla kişinin her istasyonda bulunması; hem turnikelerden yapılan geçişlerin daha hızlı olmasını hem de son dönemlerde artan terör olaylarına karşı daha temkinli olunması gerektiğini vurguluyor. Kullanılan metal üst arama dedektörleri ve her görevlide bulunan el dedektörleri de bu durumu kanıtlar nitelikte.

Geçtiğimiz Nisan ayında İzmir halkını yoğun ve sıkıcı trafikten kurtarmak için İzmir Tramvayı da hizmet vermeye başladı. Tramvayda yine metroda olduğu gibi güvenlik denetimleri ve turnike sistemleri sayesinde geçiş kontrolü sağlanmaktadır. Tramvayda Polimek Elektronik’ in montaj, bakım ve kurulumunu üstlendiği turnike geçiş kontrol sistemleri projesinde düzenli olarak bakımlar yapılmakta, üst yönetim ve görevli ekip tarafından gerekli denetimler aksatılmadan yerine getirilmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın da sorunsuz şekilde raylı sistemleri kullanabilmesine de yetkililer oldukça özen göstermektedirler. Gerek asansörlerin gerek sarı şerit yollarının engelli turnikeleri yolu ile birleştirilerek “ENGELSİZMİR” sloganı ile engelsiz yaşama katkı sağladığı da gözlerden kaçmamaktadır.