AVM’lerde X-Ray ve Çanta Paket Kontrol Cihazlarının Kullanımı

Boş zamanlarımızın büyük bir kısmını değerlendirdiğimiz alanların başında AVM’ ler geliyor. Gerek mesai bitiminde, gerek hafta sonları, özel gün ve bayram tatilleri de dahil olmak üzere birçok etkinliği ve mağazayı bir arada bulabileceğimiz alışveriş merkezleri hepimizin son yıllarda soluklandığı yerler arasında…

Ülkemizde ve Dünya’ da son dönemlerde artan terör olaylarından dolayı; zamanımızın büyük kısmını geçirdiğimiz AVM’ ler de güvenlik tehdidine maruz kalmaktadır.

Alternatif çözüm yollarını arayan yetkililer ve ziyaretçiler için giriş- çıkış kapılarında hem güvenlik görevlilerinin hem de gerekli cihazların bulundurulması ile can ve mal güvenliği açısından oluşan tehlike bir nebze de olsa azaltılmaya çalışılmıştır.

Nasıl mı?

  • Girişlerde çanta ve bagajların aranması, özellikle gelen ziyaretçilerin metal üst arama dedektörleri ve güvenlik görevlilerinde bulunan el dedektörleri ile üst aramasının yapılması bu riski azaltabilir,
  • İster kapalı- ister açık otoparklar olsun; aracını bırakıp avm’ ye doğru yönelen kişilerin bina ya da alana girişlerde yine x-ray cihazı ve metal dedektörler ile üst aramasının yapılmasına özen gösterilmelidir.
  • Ailelerin daha rahat zaman geçirebilmesi için çocuklarını emanet ettikleri oyun parkları da güvenliğin en üst seviyede olması gereken alanların başında gelmektedir.
  • Gerekirse her mağazanın girişinde metal üst arama dedektörlerinin bulundurulması, mağaza çalışanlarının güvenliği açısından önem taşırken diğer yandan metal dedektörlerin yeterli hassasiyet seviyesine sahip olması ile birlikte delici, kesici aletlerin mağazalara girişinin engellenmesi ile birlikte yaşanılacak mal kayıplarının da önüne geçilebilir.

Kesici, patlayıcı, yanıcı maddeleri rahatlıkla ayırt edebilen x-ray cihazları ve metal kapı dedektörlerinin; hamile bayanlara ve çocuklara hiçbir zararı yoktur. Kalp pili taşıyan hastalara da zarar vermediği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

Her ne kadar radyasyon saçtığı konusunda olumsuz yorumlar yapılsa da, cihazların tüm gerekli bakımları hem yüklenici firma tarafından belirli periyotlarda yapılır hem de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından belirli dönemlerde denetlenir. Kullanılan alanda belirli kişilere zimmetlenen, kullanımı sadece yetkili kişilere ait olan x-ray cihazları özellikle son dönemde havaalanları başta olmak üzere, topluma açık tüm alanlarda kullanılmaya başlanmaktadır.