Havalimanlarında Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Havalimanlarında X-Ray Cihazı, El Dedektörleri ile Alınabilecek Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Havalimanları son dönemde güvenlik önlemlerinin en yüksek seviyede tutulması gereken alanların başında gelmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan terör saldırıları, artan insan kaçakçılığı, şüpheli şahıs ya da paketler, korsan uçak saldırıları vb. gibi tehlike yaratan durumlar nedeni ile; ülke yönetimi ve yöneticiler tehlikenin azaltılması konusunda tüm önlemleri almaktalar.

Günlük seyahatlerimizde, tatil planlarımızda, iş hayatımızda zamandan tasarruf için kullandığımız bu alanların hem kalabalık olması hem de hızlı sirkülasyonun bulunması güvenlik önlemlerinin sıkı tutulması gerektiriyor.

Seyahati olan kişilerin yolculuğa çıkmadan ya da alanda çalışan kişilerin görevlerine başlamadan önce x-ray cihazından geçerken el çantası, bagajlar ve kişi üzerindeki tüm eşyaların tünellerden geçmesi havalimanında ilk sırada alınacak önlemler arasındadır.

Sonrasında eş zamanlı olarak metal üst arama dedektörleri ile her ziyaretçi, yolcu ve liman çalışanlarının üstünün taranması söz konusudur.

Metale duyarlı olan bu cihazların geçişte herhangi bir ikaz vermesi durumunda güvenlik görevlilerine zimmetlenmiş el dedektörleri ile üst araması ya da üst amirlerce elle üst araması da söz konusudur.

Bir başka yöntem olarak da havalimanındaki yolcu giriş salonlarına kurulan parmak izi tanıyıcı sistemde yolculardan alınan parmak izi örnekleri bir cihazda işleme alınır.

Cihaz,  üzerinden örnekler alınan yolcunun tehlikeli bir maddeye dokunma ve bulaşma durumunu inceler.

Aksi bir durum olursa; birkaç defa tekrarlanan test sonucunda cihazın verdiği uyarıya göre yolcu polise teslim edilir. Bu sistem yaklaşık iki yıldır dünyanın önemli ve büyük havalimanlarında da uygulanmaktadır.

Geçiş kontrol  sistemleri ile yetkilendirilen çalışanların görev alanlarına göre asansörleri, körükleri, apronları parmak izi okuyucular; kart okuyucular veya yüz tanıma okuyucuları ile kullanmaları mümkündür.