Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Uyulması Gereken Güvenlik Şartları

Kamu kurum ve kuruluşları da avm, havalimanları, marina girişleri, hastaneler, kısacası kalabalık olan halka açık alanlar gibi güvenlik önlemlerinin en yüksek seviyede tutulması gereken yerlerdendir.

Gerek mesai günlerinde görev başında bulunan personellerin gerekse rutin ve günlük işlerinde kurumları kullanan vatandaşların güvenlik amaçlı olarak giriş-çıkışlarının da kimlik taraması ile birlikte kontrol edilmesi gereklidir.

Her ne kadar kontroller esnasında farklı yöntemler kullanılsa da, cihazlar ile denetimin daha verimli sonuçlar doğuracağı kanıtlanmıştır.

Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan terör eylemlerinden sonra;

alınan bir kararla belediyeler, adliyeler, hastaneler vb. tüm kamu kurum ve kuruluşlarında  x-ray, metal kapı dedektörleri ve el dedektörleri kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

Binaların ana giriş kapılarında, ara kapılarda, araç girişlerine müsaade edilen otopark kapılarının bina ile birleştiği yerlerde, kantin, yemekhane, arşiv odaları, depolar vb. bölümlerde özellikle çanta, bagaj, belge ve evrak dosyalarının taramasının yapılmasına dikkat edilmelidir.

Bu taramalar x-ray cihazları ile ayrıntılı olarak yapılabilir. X-ray cihazlarında tercih edeceğiniz cihazın jeneratör tipini yükselterek, alınacak görüntüyü renklendirme şansına sahipsiniz.

X-ray cihazı bagaj görüntülerini kaydeder ve geçmişe yönelik görüntüler taranıp raporlanabilir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında genelde tünel boyutu 6550 ve üstleri tercih edilmektedir. Bu boyutlara el çantasının yanında küçük kolilerde sığabilmektedir. X-ray lerin önüne ve arkalarına paslanmaz çelikten rollerlar konmaktadır. Bu sayede giren bagaj düşmeden; x-ray cihazı tarafından dışarı atılmaktadır.

X-ray cihazlarının yanına konumlandıracağımız metal üst arama dedektörleri ile binaya gelen her kişinin üst taraması da yapılabilir. Bunu üst arama el dedektörleri ile birlikte destekleyebiliriz.

Metale duyarlı olan bu cihazların herhangi bir ikaz vermesi durumunda ise geçişte uyarı alan kişinin elle üst araması binada bulunan güvenlik görevlilerince de yapılabilir.

Son dönemde yaşanılan terör olaylarının artması ile özellikle adliye, belediye, kaymakamlık binaları, emniyet müdürlükleri ve valilik binaları da sıkı güvenlik denetiminin olması gereken yerler arasındadır.