Metal üst arama dedektörleri ne işe yarar; kullanım alanları nerelerdir?

Kapı geçişlerinde güvenlik ve kontrol denetimini kolaylaştıran, başta bina ve bölge çalışanları olmak üzere çevrede bulunan herkesin can ve mal güvenliğini sağlamamızda etken cihazlardan biri de metal üst arama dedektörleridir.

Tıpkı x-ray cihazları gibi metal üst arama dedektörleri de son dönemlerde giriş çıkışlarda, üst aramada, ziyaretçi geçişlerinde oldukça sık tercih edilmektedir.

Metale karşı duyarlı olan; kişi üzerinde ki metal, yanıcı, patlayıcı, kesici tüm maddeleri tespit edebilen metal üst arama dedektörleri, istenilen hassasiyet seviyelerinde üretilebilmektedir.

Cihazın karşılıklı iki panelinde belirli bölgeler oluşturulur, geçişlerde tehlikeli herhangi bir madde tespit edilir ise ledli göstergelerle bizlere ikaz verilmesi sağlanır.

Böylece güvenlik görevlileri, emniyet mensubu çalışanları ya da kolluk kuvvetleri tarafından kötü niyetli kişiler kolaylıkla tespit edilebilir.

İnsan Sağlığına Etkisi

İnsan sağlığı üzerinden hiçbir şekilde olumsuz etkisi bulunmayan bu cihazlardan hamilelerin, çocukların ya da kalp pili taşıyan hastaların da geçmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Metal kapı dedektörlerinin eşya ya da kişiler üzerinde olumsuz etkisi olmadığı gibi x-ışını ya da radyasyon birikimi gibi bir durum ile de bizleri karşı karşıya bırakmaz, metal üst arama dedektörleri tasarlanırken cihazın çevresin de tamamen elektromanyetik bir alan oluşturulması hedeflenmiştir.

Kullanım Alanları

İş yerleri, kamu kurum ve kuruluşlarının girişleri, eğlence merkezleri, rezidanslarda, banka ve şubelerinde, fuar merkezleri, ceza ve mahkum evleri, otopark giriş-çıkışları, alışveriş merkezleri, havalimanı ve oteller de metal üst arama dedektörlerinin yaygın olarak kullanıldığı alanların başında gelmektedir.

Hatta son dönemde apartman ve site girişlerinde, askeri birimlerde, sinema salonları girişlerinde, gece kulubü, restoranlarda da kapı dedektörü kullanımına sık sık rastlanmaktadır.

Hem iç hem de dış mekan kullanımına uygun özelliklerde üretilen metal kapı dedektörlerinde altı, sekiz, on sekiz, yirmi dört, otuz üç bölge olmak üzere birçok farklı bölge hassasiyetli dedektörler mevcuttur.

Tamamen kullanıcı taleplerine göre önerilen bu cihazların üzerinde led ekranlar, yan sütunlarda led göstergeler de bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak uzaktan kumanda yardımı ile dedektörü kontrol edebilmemiz de mümkündür. Ayrıca cihazın üzerindeki sayaçlar sayesinde gün başlarken veya sonlanırken, kaç kişinin geçiş sağladığını, cihazın kaç kişiye alarm verdiğini de görebilmekteyiz.