X-RAY CİHAZI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİR?

x-ray cihazları

Güvenlik önlemleri alınırken akla ilk gelen ürün x-ray cihazlarıdır. Ne amaca yönelik kullanılacağının belirlenmesi, hizmete sunulacak alanın zemin etüdünün önceden yapılması da en az bu ürünün marka ve modelini seçmek kadar önem taşımaktadır.

X-Ray Cihazlarının Ebatları

X-ray cihazları üretilirken küçükten büyüğe doğru giden bir sıra gözetilmektedir. Cihaza bırakılan tüm eşyaların geçtiği tünel ebatlarının kullanım alanlarına göre seçimi mümkündür. Cihaz alınırken her nerede kullanacaksak o yerin yapısına, eşya boyutuna ve elde edilmesi istenilen güvenlik seviyesine de dikkat etmemiz gerekir.
Kamu kurumları, alışveriş ve eğlence merkezleri gibi insan sirkülasyonunun çok olduğu halka açık alanlarda küçük paketlerin, el ya da sırt çantalarının kullanımı yaygın olduğundan dolayı en küçük tünel boyutuna sahip 50×30 tünel ebatına sahip x-ray kullanımı uygundur. Oteller ve havalimanlarında ise el çantaları ya da paketler daha büyük olacağından dolayı 65×50 ve üzeri cihaz seçimi yapılmasına özen gösterilmelidir.

Teknik Ekip ve Donanım

Cihazın seçimi her ne kadar önem taşısa da satın alınan firma, firmanın teknik ekibi ve donanımı, teknolojiyi ne kadar yakından takip ettiği de kullanıcının dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardandır. Olası bir arıza durumunda; firma teknik ekibi tarafından arızanın tespit edilmesi, en kısa sürede müdahalede bulunulması oluşacak güvenlik açıklarını da önleyecektir.

Görüntü Kaydetme Kapasitesi ve Görüntü Netliği

X-ray cihazı üzerinde bulunan kameralar sayesinde her tünelden geçen eşyanın kayıta alınması mümkündür. Bu görüntülere daha sonradan da ulaşılması önemlidir. Alınan cihazın kaç adet görüntü kaydetme kapasitesi olduğuna dikkat etmemiz gereklidir.

Görüntü kapasitesi kadar , görüntü alınırken netliği de önem teşkil etmektedir. Görüntü kalitesi ne kadar yüksek olursa cihazı kullanan kişi tarafından maddeler daha iyi ayrıştırılabilir ve ekrandan temiz görüntü izlenmesi imkanı olacaktır.

Jeneratör Seçimi

Görüntü netliğinin yüksek olması yüksek jeneratörlü cihaz seçmekle mümkün olabilir. X-ray cihazlarının standart 2 renkli görüntü vereninin jeneratörleri 80 kw; 4 renk görüntü verenlerinin ise 140-160 kw arası değişmektedir.

X-ray cihazını seçerken buna dikkat etmek iyi olacaktır.

Organik-İnorganik Madde Ayrımı

Cihazı alırken bir başka dikkat etmemiz gereken husus ise madde ayrımlarının yapılabilmesi ve patlayıcı maddelerin tespit edilmesidir. Biz bu durumu organik- inorganik madde ayrımı olarak da isimlendirebiliriz. Organik maddeler tünelden geçerken cihaz ekranında turuncu, inorganik maddeler geçerken ise mavi renkte belirir. Böylece patlayıcı, yanıcı, kesici maddelerin görevli kişiler tarafından tespit edilmesi de kolaylaşır.

X-Ray cihazları ile ilgili tüm sormak istedikleriniz için www.smartguard.com.tr sayfamızı ziyaret edebilir veya 0232 328 16 45 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.