X-RAY CİHAZI VE METAL KAPI DEDEKTÖRLERİNİN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Güvenlik önlemleri alınırken en çok tercih edilen cihazların başında gelen x-ray paket ve çanta arama cihazlarının ve metal kapı dedektörlerinin insan sağlığı üzerinde bugüne kadar ispatlanmış herhangi olumsuz bir etkisi yoktur.

Her ne kadar cihazları kullanmakta görevli kişilerde ya da giriş çıkışı yapan ziyaretçilerde cihazların zararlı olduğu algısı yaratılmış olsa da; bilimsel araştırmalar sonucunda da insan sağlığı üzerinde bu cihazların kullanımının kötü etkisi olmadığı kanıtlanmıştır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı’nın yapmış olduğu araştırmalara göre; x-ray cihazlarında tünel boyunca yapılan taramalarda x ışınlarının kullanılmaktadır. Metal kapı dedektörlerinde ise bir manyetik alan yaratıldığını ve cihazın etrafında oluşturulan bu manyetik alanla metal algısı yaratıldığı saptanmıştır.
Havalimanlarında ya da avmler de iki cihazın birlikte ve yan yana kullanımı sık görülmektedir. Eşyaların geçirildiği x-ray cihazında x ışınları kullanılarak görüntüleme yapılır. Çantaların içinde ne olduğu X ışınları ile görüntülenir.

Bu ışınların eşyalarımıza da bir zararı yoktur, ışınlar birikmez ve radyasyon kirliliği yapmaz, yayılması da söz konusu değildir. Çünkü x-ray cihazlarının çevresi x ışınlarının insanlara zarar vermemesi için kurşun paravanlarla kaplıdır.

Metal kapı dedektörlerinin ise kapı gibi bir şekli vardır ve yürüyüş esnasında insanlar bu cihazın içerisinden geçerler.

Dedektörde x ışınları yerine elektromanyetik alan kullanılmaktadır. Cihaz sadece kişinin üzerinde ya da algılama çevresinde metal varsa tespit edip sinyal verir.

Hamile, Yaşlı ve Çocuklar üzerindeki Etkileri

Özellikle hamile kadınlarımızın, çocuklarımızın bu kapılardan geçmesini istemesek de endişe edecek bir durum yoktur.

Kalp pili taşıyan hastalarda kapı dedektörlerinden geçildiği zaman kalp pili programında değişiklikler olabilmektedir. Yeni jenerasyon pillerde bu duruma çok nadir rastlanılmaktadır. Yine de hastaların kapı dedektörlerinden geçmemesi ve pillerinin bulunduğu bölgenin metal detektörü ile taranmaması önerilmektedir.

X-ray cihazları ve metal kapı dedektörlerinin havalimanları, avmler, hastaneler, kamu kurumları, toplantı alanlarında, açık hava konserlerinde vb. gibi değişik mekanlarda kullanımı yaygın olarak görülmektedir.

Üst seviyede güvenlik önlemi almak isteyen bazı yöneticiler bahsettiğimiz yerlerin haricinde kendi iş yerlerinde, büyük plaza girişlerinde, eğlence merkezlerinde de x-ray cihazı ve metal kapı dedektörlerini itina ile kullanmaktadırlar.