X-RAY NEDİR? X-RAY CİHAZI NERELERDE KULLANILIR?

x-ray,x-ray cihazı

X-Işınları

X-ışınları, belirli enerji aralığında veya buna karşılık gelen dalga boyu 10 ile 0,01 nm aralığında olan elektromanyetik dalgalar veya foton demetine denir.

X-Ray Işınları

X-ray ışını ilk olarak 1896’da Wilhelm Röntgen tarafından icat edilmiştir. X-ışınlarının röntgen tarafından ilk kullanım alanı ise icatçının eşi Anna Bertha’ nın elini X ışını ile görüntülemek olmuştur.

Gün geçtikçe değişen teknoloji koşulları ve gelişen teknikler ile birlikte farklı kullanım alanları x-raylar için yaratılmıştır.

X-Ray Cihazları

X-ray cihazlarının kullanım alanı dediğimizde akla ilk gelen çanta, bavul, koli, paket gibi cisimlerin taranması ve aranmasının kolaylaştırılmasıdır.

Paketler cihaz üzerindeki banttan geçer, bantın devamını ise bir tünel oluşturur.

Çantalarımız x-ray tünelinden geçerken x-ışınları bagajı bir uçtan öbür uca tarar. Bu tarama sonucunda paket, çanta, koli vb. eşyamızı açmadan kolaylıkla içerisindeki tüm ürünlerin ekranda görüntüsünü alabiliriz.

X-ray dediğimizde zararlı ışınlar eşyamıza ya da bizlere zarar verecek diye düşünsek de bu neredeyse imkansızdır.

Çünkü cihazın hem tasarım hem de üretim aşamasında bu zararlı ışınların dışarıya yayılmamasına özen gösterilmektedir.

X-ray cihazının dış yüzeyini oluşturan kurşun yüzeylerden de x ışınlarının süzülmesi engellenmektedir.

X-ışınlı çanta paket kontrol sistemleri ilk kullanılmaya başladığında siyah beyaz görüntü verebilen basit cihazlar kategorisindeydi.

Bu cihazlardan sadece malzemenin, çantanın içindekilerin fiziksel şekli hakkında bilgi alınabilmekteydi. Şimdi ise organik inorganik ayrımı cihazlar üzerinde yapılabilmektedir.

Ayrıca iki ya da dört renkte görüntü veren cihazların da üretimi söz konusudur. Bu renkler ise mavi, yeşil, turuncu ve gridir.

X-ray cihazının kullanımı her ne kadar kolay olsa da bu cihazı kullanacak olan operatörün eğitimli olması ve gerekli sertifikaları edinmiş olması gerekir.

X-ray çanta ve paket arama cihazlarını başlıca kullanabileceğimiz alanlar arasında alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri, iş merkezleri, askeri birimler başta olmak üzere tüm kamu kurumları, otel ve havalimanı girişleri, gümrük bölgeleri yer almaktadır.

Paket, koli ve çanta ebatlarının küçük olduğu alan girişlerinde (Örneğin; alışveriş ve iş merkezleri ya da kamu kurumları) 50×30 tünel ebatlarındaki cihaz kullanımı uygundur.
Havalimanı, gümrük ya da otellerde ise minimum 65×50 ve üzerindeki tünel boyutuna sahip cihaz kullanımı uygundur.